2021 Listings: Monday, June 21st

51 Locations
Page 1 of 2
5th Wave Collective on the Lawn of All Saints' Episcopal Church
4550 N Hermitage Ave, Chicago IL Ravenswood
12:00 PM - 1:00 PM
5th Wave Collective
63rd Street Beach
63rd And Hayes South Shore
 
1:00 PM - 8:00 PM
The Original Sixty Fourth Street Beach Drummers
AO Hawaiian Hideout
1315 S Wabash Avenue South Loop
7:00 PM - 9:00 PM
Lanialoha & Friends `Ukulele OPEN Mic Revival
Appalachia Mama

12:00 PM - 1:00 PM
Appalachia Mama
Bessemer Park
8930 S. Muskegon Ave. South Chicago
3:00 PM - 4:00 PM
Blues Harmonica Jam with Fernando Jones
5:00 PM - 6:00 PM
Fernando Jones & My Band!
Buttercup Park
4901 N Sheridan Rd Uptown
11:00 AM - 12:15 PM
Notos Clarinet Collective
12:30 PM - 2:30 PM
The Difference
2:30 PM - 3:30 PM
Tom Clowes of Crossing Borders Music
4:15 PM - 5:00 PM
Natoyamj
6:30 PM - 7:15 PM
Patricia Walton/ Crystal & Metal Sing Bowls
7:30 PM - 8:00 PM
Lawrence Thompson
Chicago Riverwalk: Community Marketplace
65 East Riverwalk South Loop
12:00 PM - 1:00 PM
Mike FELTEN
3:30 PM - 5:00 PM
Sarah Coco
5:00 PM - 6:00 PM
Jia Senghe
6:00 PM - 7:00 PM
Whalen Sisters
Chicago Riverwalk: River Theater
Chicago Riverwalk Loop
5:00 PM - 6:00 PM
Beginner Harmonica Workshop with David Kachalon
6:00 PM - 6:30 PM
Kazoo Workshop with Skip Landt
6:30 PM - 7:30 PM
Harmonica Jam with Skip Landt
Chicago Riverwalk: The Confluence
W Riverwalk Loop
6:00 PM - 8:00 PM
Samba Drum Circle with Evanston Escola de Samba
Chicago Riverwalk: The Jetty
W. Riverwalk Loop
5:00 PM - 8:00 PM
Beginning Guitar Lessons with Kacey Ellis
5:00 PM - 8:00 PM
Beginner Guitar Lessons with Zhivko Nikolov
Chicago Riverwalk: The Northman Beer & Cider Garden
E. Riverwalk Loop
5:00 PM - 7:00 PM
Leo Fron
Chicago Riverwalk: Vietnam Veterans Fountain
Chicago Riverwalk Loop
4:30 PM - 5:15 PM
Mr. Pope
Chicago Women's Park & Gardens (South Loop)
1801 - 1827 S. Indiana Avenue South Loop
7:00 PM - 8:00 PM
Chen String Quartet
7:00 PM - 8:00 PM
Chen String Quartet
8:00 PM - 8:45 PM
Hugo
DePaul Community Music Division - Allen Hall
2320 N. Halsted Avenue Lincoln Park
 
1:00 PM - 2:00 PM
Tim Barton
2:00 PM - 3:00 PM
Sara Su Jones
3:30 PM - 4:00 PM
Fernando Cueli
DePaul Community Music Division Virtual

11:00 AM - 12:00 PM
Elijah Jacob
12:00 PM - 1:00 PM
Anna Khanina
4:00 PM - 5:00 PM
DePaul Community Music Division Students
Douglass Park Day Dream Play Lot
18th And California North Lawndale
6:30 PM - 7:30 PM
The Lucky Trikes
Elaine's Home

5:30 AM - 10:00 PM
Elaine Jones
Fred Anderson Park
1611 S. Wabash Ave South Loop
6:00 PM - 7:00 PM
Jazz Institute of Chicago’s Jazz Links Fellows: Camila Mennitte Pereyra
7:00 PM - 8:00 PM
Jazz Institute of Chicago’s Jazz Links Fellows: Lenard Simpson
Garden at 2314 N Cleveland
2314 N Cleveland Lincoln Park
4:00 PM - 5:00 PM
Patricia Bronte/Cucina Trio
Garden at 2314 North Cleveland
2314 N. Cleveland Ave. Lincoln Park
4:00 PM - 5:00 PM
Patricia Bronte/Cucina Quartet
Grant Skate Park
1135 S Michigan Ave Grant Park
11:00 AM - 12:00 PM
AFTR
12:00 PM - 1:00 PM
General Principle
1:00 PM - 2:00 PM
Free The Sheep
Hamlin Park
3035 N. Hoyne Ave. North Center
5:30 PM - 6:00 PM
Peter Stigdon
6:30 PM - 7:00 PM
Drum lessons
7:00 PM - 7:30 PM
The Footlight District
7:30 PM - 8:00 PM
Chill Tv
Hearthstone Communities
840 N Seminary Crystal Lake
10:30 AM - 11:30 AM
Hugo
Home

6:00 PM - 7:00 PM
Jeff Brown
Horner Park
2741 W. Montrose Ave, Irving Park
6:00 PM - 7:00 PM
Bucket Drumming with The People's Music School
7:00 PM - 8:30 PM
Flowerpot Music Performers
Jackson Park
6401 S. Stony Island Ave. Jackson Park
5:30 PM - 6:00 PM
Emcee Monte
6:00 PM - 6:30 PM
Thaddeus Tukes
6:30 PM - 7:00 PM
The Music Box Foundation Orchestra
7:00 PM - 7:30 PM
Hyde Park School of Dance
7:30 PM - 8:00 PM
Andy Carter
La Villita Skate Park
2800 S. Sacramento Blvd. South Lawndale
5:00 PM - 7:00 PM
DJ Purple (the duke of House)
LeClaire-Hearst Park
5120 W. 44th St. Archer Heights
5:00 PM - 7:00 PM
Chicago College of Performing Arts Center for Arts Leadership
Lincoln Park Gazebo
2550 N Stockton Drive Lincoln Park
10:00 AM - 11:00 AM
Fermi String Quartet
11:00 AM - 12:00 PM
Ménage à Trio
12:00 PM - 1:00 PM
Sarah Coco
1:00 PM - 2:00 PM
Chen String Quartet
Maggie Daley Park: Cancer Survivor's Garden
337 E Randolph St Grant Park
12:00 PM - 1:00 PM
This Moment in Time with Sound Magic
McKinley Community Play Garden
3518 S. Wolcott Ave. McKinley Park
 
6:45 PM - 7:45 PM
Kid Tunes at the Play Garden! with Dave Denz, Cecila Macias, and Anthony Moser
McKinley Park
2210 W Pershing Rd McKinley Park
6:00 PM - 7:00 PM
Big Shoulders Ensemble
Midway Plaisance Park
1130 Midway Plaisance North Hyde Park
4:00 PM - 5:00 PM
MIINDII
5:00 PM - 6:00 PM
Julio Ojeda
6:00 PM - 7:00 PM
Antonio Lombardo
Mozart Park
2036 N. Avers Ave. Logan Square
6:30 PM - 7:30 PM
Community Drum Circle
7:30 PM - 8:00 PM
Mozart Djembe All-Stars
8:00 PM - 8:30 PM
Kaiju Daiko
8:30 PM - 9:30 PM
This Moment in Time with Sound Magic
Newberry Library Zoom

4:00 PM - 5:00 PM
Terri Lyne Carrington, Nicole Mitchell, Romi Crawford and Experimental Sound Studio
O'Briens Riverwalk Cafe
45 E Riverwalk South Loop
 
12:00 PM - 1:00 PM
David Dilsizian
2:00 PM - 3:00 PM
Notos Clarinet Collective
4:00 PM - 5:00 PM
Steelpan Petting Zoo and Demo
5:00 PM - 6:00 PM
Lanialoha’s Uke Jam
Online
38 S. Peoria Street West Loop
6:00 PM - 7:00 PM
Merit School of Music's Stringtacular
Ping Tom Memorial Park
1700 S. Wentworth Ave., Chicago, IL Chinatown
1:00 PM - 5:00 PM
Chicago Philharmonic
5:30 PM - 6:00 PM
Fourth Coast Ensemble
6:30 PM - 7:00 PM
Fourth Coast Ensemble
Randall Residence of McHenry
3300 Charles J Miller Road Crystal Lake
12:30 PM - 1:30 PM
Hugo
Sheridan Music Studio LLC
410 South Michigan Avenue, Suite 908 Loop
4:00 PM - 9:00 PM
Sheridan Music Studio and Friends
Sherwin Avenue Beach
1205 W Sherwin Ave Rogers Park
 
5:45 AM - 7:00 AM
Stones/Water/Time/Breath
Sky Studio

6:00 PM - 7:00 PM
Giulio Brouzet
South Side Jazz Coalition Zoom Channel

11:00 AM - 12:30 PM
Lynne Jordan presents a Social Media Seminar
1:00 PM - 2:30 PM
Performance Ear Training with Donovan Mixon
The North Pond Cafe
2600 North Between Stockton And Cannon Drives Lincoln Park
2:00 PM - 3:00 PM
Mike FELTEN
Uptown Branch Chicago Public Library
929 W. Buena Ave. Uptown
 
11:00 AM - 12:00 PM
Chen String Quartet
2:00 PM - 3:00 PM
Whalen Sisters
4:00 PM - 5:00 PM
Hugo
4:00 PM - 5:00 PM
Hugo
Video stream, DJ Purple - Love to be...Chicago Takeover Part 1

7:45 PM - 10:00 PM
DJ Purple (the duke of House)
Video stream, Dj Purple - Love to be...2021

3:30 PM - 4:30 PM
DJ Purple (the duke of House)
Video stream, Dj Purple - Vegas Vegas

2:30 PM - 3:00 PM
DJ Purple (the duke of House)
Willye White Park
1610 W. Howard Rogers Park
4:00 PM - 4:45 PM
Joyce Renee Walker
4:45 PM - 5:30 PM
Toto of Kreyol Roots
5:45 PM - 6:45 PM
Uptown Shakedown Band
7:00 PM - 7:45 PM
Katherine Davis
8:00 PM - 8:15 PM
New Rhythm Arts West African Drumming and Dance
Window Serenades: Little Sisters of the Poor, St. Mary’s Home
2325 N. Lakewood Ave. Lincoln Park
1:30 PM - 2:30 PM
Students from DePaul’s School of Music and Community Music Division
Window Serenades: ManorCare of ARDEN COURTS OF GLEN ELLYN
2 South 706 Park Blvd. Glen Ellyn, IL 60137 West Chicago
2:00 PM - 3:00 PM
Annie Chung